صفحه اصلي > صفحات پوسته جدید > مرکز مشاوره > آموزش > سخنی با اساتید 
سخنی با اساتید

 آشنایی با مشاوره و چگونگی ارجاع دانشجویان به مرکز مشاوره دانشجویی

 

 يکي از واحدهاي فعال هر دانشگاهي مرکز مشاوره آن است. مرکز مشاوره دانشگاهها زير پوشش معاون فرهنگی_ دانشجويي قرار دارد و براي درمان ، رشد و توسعه بهداشت رواني دانشگاهيان تشکيل يافته است. 

مشاوره يا روان درماني چيست؟

      مشاوره يا روان درماني ، درمان هاي بدون دارو است  که با استفاده ازارتباطهاي انساني و تکنيکها و روشهاي خاصي که برگرفته از علم روانشناسي است به فرد کمک مي کند تا بتواند بر مشکلات خود فائق آيد. با بحرانها و مسائل خاص زندگي خود به طور سالم مسئولانه اي مقابله مند و در صورت وجود بيماري به درمان خود بپردازد.

 همانطور که مشاهده مي کنيد هدف روان درماني و مشاوره هميشه درمان بيماري نيست بلکه اين خدمات به طور وسيع و فراگير و در زمينه ها و موارد مختلفي استفاده مي شود.

 

 فعاليتهاي مرکز مشاوره:

 به طور اختصار فعاليتهاي مرکز به شرح زير است:

 مشاوره ودرمان: بخش عمده کار مرکز مشاوره، خدمات مشاوره دانشجويي شامل مشاوره فردي است. مشاوره هاي فردي اغلب در دوره هاي کوتاه مدت انجام مي گيرد اما در صورت نياز و چنانچه سلامت شخصي و تحصيلي فرد در معرض خطر باشد ، خدمات مشاوره اي فردي بلند مدت نيز در اختيار وي قرار خواهد گرفت.

 در مرکز مشاوره دوره هاي آموزشي در زمينه هاي مختلف بهداشت روان برگزار مي گردد که معمولا به مطالبي مانند مهارتهاي ارتباطي، مهارتهاي حل مسئله، مهارتهاي زندگي]ازدواج] مهارتهاي تحصيلي ، آشنايي با مسائل اعتياد و ... مي پردازد.

 در مرکز مشاوره متخصصان و روانشناسان با تخصص هاي مختلف حضور دارند از جمله: بالینی (اختلالات)،پیش از ازدواج ،تحصیلی ،عاطفی ،شغلی.کودک.

  چگونه دانشجويان را به مرکز مشاوره دانشجويي هدايت کنيم؟.

 بسياري از دانشجويان خود براي رفع مشکلاتشان به مرکز مشاوره مراجعه مي کنند اما برخي ديگر از دانشجويان داراي مشکل ، نيازمند راهنمايي سايرين براي مراجعه به مرکز هسنتد، به نظر مي رسد که اساتيد و مسئولان دانشگاه نخستين کساني هستند که مي توانند اين قبيل دانشجويان را به استفاده از مراکز مشاوره دانشجويي فرا بخوانند.

 نخستين نشانه استرس فردي در اين دانشجويان مختل شدن وضعيت درسي آنان است . بنابر اين استادان محترم و ساير مسئولان دانشگاه در موقعيت بسيار خوبي قرار دارند و مي توانند تشخيص دهند که چه زمان يک دانشجو نيازمند کمک است. آنها مي توانند به اين دانشجويان پيشنهاد کنند که براي حل مشکل خود به مرکز مشاوره دانشگاه مراجعه کنند.

اگر دانشجويي در مراجعه به مرکز تعلل کرد ، دادن اطلاعات بيشتر در اين خصوص به آنها مي تواند ديدگاهشان را تغيير دهد ، البته بهتر است در مورد هرگونه ملاقات با اين گونه مراکز دانشجو شخصا تصميم بگيرد.

 

 

قم بلوار غدیر، روبروی بوستان غدیر دانشگاه پیام نور مرکز قم، صندوق پستی: 1515-37195 دورنگار: 32142110
Copyright © 2009 Qom Payame Noor University. All rights reserved،
طراحی وب سایت شرکت فن آوری اطلاعات آریانیک داده